2024.04.24. - György

A whisky története

A whisky története
Az érlelt gabonapálinka elnevezése Nagy-Britanniában és Kanadában whisky, míg az Egyesült Államokban és Írországban whiskey.

Az alkohollepárlás technikája már az ókorban ismert volt és mint akkoriban oly sok egyéb alapvetõ ismeret, természetesen Kínából érkezett Európába. A mai értelemben vett whiskyre utaló elsõ írásos emlékek az 1500-as évekre datálodnak.

Érdekesség képpen, igyekeztünk idõrendi sorrendbe tenni és összegyûjteni a témával kapcsolatos leglényegesebb adatokat és évszámokat.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ókor: Az alkohollepárlás technikája az ókori Kínából ered, ahonnan egyiptomi, héber, majd arab közvetítéssel került Európába.

1170: A Brit-szigeteken már ekkoriban használták az alkohollepárlás módszerét.

1494: Az elsõ írásos emlék Skóciából. IV. Jakab skót király pénzügyi jegyzéke szerint Friar John Cor szerzetes 8 hordó malátát kapott a királytól „aqua vitae” (kelta nyelven „uisge beatha”, azaz az élet vize) elõállítása céljából. Ez a mennyiség körülbelül 1.500 palack akkori whisky készítésére volt elegendõ.

1505: Edinburgh-i felcserek jogot kaptak „aqua vitae” készítésére.

1527: Az elsõ olyan angol nyelvû könyv kiadása, Hieronymus Braunschweig könyvének fordítása, amelyben szó esik az „aqua vitae” készítésének módjáról, jóllehet csak gyógyászati szempontok alapján.

1579: Az elsõ olyan törvény Skóciában, mely az „aqua vitae” elõállításával kapcsolatos.

1690: A Ferintosh nevû lepárló üzem volt az elsõ, melyet írásban feljegyeztek Skóciában.

1707: Az angol-skót perszonálunió létrejötte után a közös Angol-Skót Parlament adót vetett ki a whisky készítõkre és kereskedõkre, ami a whiskygyártókat illegalitásba kényszerítette. Ez volt a több mint száz éves ún. „whisky-háború” kezdete.

1725: Ez volt az elsõ év, hogy az angolok érvényesíteni akarták az adótörvény rendelkezéseit. A maláta whiskykre kivetett adót akarták beszedni, ami zavargásokhoz vezetett.

1823: A skót fõnemes, Gordon herceg vezetésével egy skót parlamenti küldöttség sikeresen meggyõzte IV. György angol királyt arról, hogy nagyobb haszonnal jár, ha mérsékli a whiskyre kivetett adóterheket és engedélyhez köti a whisky-lepárlást és kereskedelmet. Ekkor született meg a skót whisky-gyártás sikerét megalapozó szeszengedélyezési és adótörvény.

1831: Aeneas Coffey, skót mérnök megalkotta az elsõ ún. Patent lepárló berendezést, amely lehetõvé tette gabonawhiskyk ipari elõállítását.

1853: Andrew Usher volt valószínûleg az elsõ, aki blended (kevert) whiskyt állított elõ.

1860: Betegség pusztított a francia szõlõültetvényeken, így erõsen visszaesett a francia bor és cognac-termelés, nagyobb piacot nyitva ezzel a skót whisky számára.

1874: Megalakult az Északi-Skót Whisky-üzemek Szövetsége.

1880: A porosz háború és a szõlõt pusztító filoxéra-járvány jelentõsen visszavetette a konyak- és brandy-kereskedelmet. A piaci igények rákényszerítették a skótokat whisky-jük exportálására.

1908: A Királyi Whisky Tanács elõször szabályozta, hogy mi viselheti a skót whisky megnevezést.

1915: Megalakult a Központi Szeszesital Testület. Az ekkor megalkotott korai szesztörvény 2 évben határozta meg a skót whisky minimum érlelési idejét.

1920: Az Egyesült Államokban bevezették a Szesztilalmat. Egyedül a Laphroaig maláta whiskyhez lehetett törvényes úton hozzájutni, mivel erõs, jódhoz hasonlító illata miatt az orvosok receptre felírhatták.

1932: Franklin Delano Roosevelt megszüntette a Szesztilalmat az Egyesült Államokban.

1940: A II. világháború elején Anglia skót whiskyvel is fizetett az amerikai hadianyagokért.

1989: Edinburgh-ban megnyitott a Scotch Whisky Heritage Centre, ahol audiovizuális eszközökkel mutatják be a skót whisky történetét és a gyártási folyamatot.

1992: Az Európai Gazdasági Közösség elfogadja a skót whisky hivatalos meghatározását és ez alapján szabályozza a skót whisky megnevezés használatát tagországaiban. Eszerint skót whisky csak Skóciában készülhet és legalább 40% alkoholtartalmúnak kell lennie.


A whisky típusok

Whisky vagy whiskey? A legtöbb ismert értelmezõ vagy angol-magyar szótár általában tartalmazza mindkét írásmódot. Az Oxford Angol Szótár külön kiemeli, hogy a napjainkban használt kereskedelmi nyelvezet a skót whisky és ír whiskey esetében tesz különbséget. Nos ez így igaz, bár nem szabad megfeledkeznünk a kanadai és amerikai whisk(e)ykrõl. A Kanadában készült párlatok többnyire whiskyként váltak ismertté. Az Egyesült Államokban más a helyzet, mert ugyan a bourbon és amerikai whiskeyk jelentõs része whiskey, de van néhány olyan márka, amely nevét whisky-nek írja.

Single Malt whisky (Maláta whisky)

A skót whiskyknek alapvetõen két fajtája létezik. A Skóciában nyilvántartott több mint 2000 fajta skót whisky egy része ún. single malt whisky, vagyis maláta whisky, amely egy-egy adott lepárlóüzem által elõállított whiskypárlat.

Single Grain whisky (Gabona whisky)

A tisztán gabonából, azaz maláta alkalmazása nélkül, jellemzõen folymatos lepárlással készített whiskyt nevezzük 'single grain' whiskynek. Ezt ebben a formájában általában csak az ínyencek isszák. Szinte kízárólag a maláta whiskykkel való keveréshez (blending) használják, íly módon lehetõvé téve, hogy megfelelõ mennyiségû, gazdaságosan gyártható, de állandóan jó minõségû blended whisky kerülhessen a piacra.

Vatted Malt (Pure) Malt whisky

Kizárólag árpamalátából elõállított, single malt whiskyk házasításával készített whiskyfajta.

Blended whisky (Kevert whisky)

Minden blended skót whisky maláta és gabona whisky-k házasításával készül. A keverés célja olyan új változatos ízû, karakterû skót whisky-k elõállítása a fogyasztók számára, amelyek a hagyományos módon – csak maláta whisky vagy csak gabona whisky készítésével – nem voltak megvalósíthatók. Ide tartoznak a világ legismertebb és legkeresettebb skót whiskyjei, amelyeket 15-50 különbözõ maláta és gabona whisky házasításával, keverésével állítanak elõ.

Bourbon whiskey

A bourbon whiskey készítéséhez felhasznált gabonának legalább 51%-a kukorica kell legyen és a whiskeyt legalább 2 évig kell újonnan, fehér tölgybõl készített fahordóban érlelni, amely hordót használat elõtt ki kell égetni, hogy a fa megsötétedjen, valamint hogy a tölgyfában található kevés cukor karamelizálódjon.A bourbon whiskey nevét Kenutcky állam Bourbon megyéjérõl kapta, ahonnan annak idején leúsztatták a whiskeys hordókat az Ohio és Mississippi folyókon egészen New Orleans-ig. A megye kikötõibõl indított whiskeys hordókra rápecsételték a megye nevét, így Bourbon és whiskey egy idõ után egy és ugyanazt jelentette. Manapság már szigorú elõírások szabályozzák, hogy milyen címkén szerepelhet a bourbon whiskey megnevezés.

Tennessee whiskey

A bourbon whiskey készítéséhez hasonló módon, és azonos alapanyagokból készül a Tennessee Whiskey, amit azonban csak akkor lehet így nevezni, ha az a névadó államban (azaz Tennessee-ben) lett lepárolva és a lepárlást követõen át lett csepegtetve egy 'aktív szenes' rétegen. Legismertebb márkája a Jack Daniels.

Pure Pot Still whiskey

E különleges ír whiskeyfajta friss, kerek, olvadós (sokak szerint "lágy") karakterének titka a speciális ún. 'Pure Pot Still' eljárás. Ezt a kifejezést immáron 130 éve használják a malátázott és nem malátázott árpából réz lepárlóüstben készített ír whiskeyre. Az így készített ír whiskey aromája teljesen különbözik a tisztán malátázott árpából elõállított whiskyk ízétõl. A 'Pure Pot Still' módszert manapság már csak a Midleton lepárlóban (Cork mellett) használják.