2024.04.24. - György

Az Unicum története

Az Unicum története
1847

Amikor Zwack József elhatározta, hogy megalapítja gyárát, már tíz esztendeje mûködött a világ elsõ vasútvonala az angliai Stockton és Darlington között, Magyarországon pedig a reformországgyûlések lázában égõ honatyák a magyar nyelv hivatalossá tételén munkálkodnak. S 1847-ben, amikor „eczet s szeszitalok gyártmányára és árusítására engedelmet adatni” kér, meglehet, hogy a késõbbi márcziusi ifjak már a Pilvax kávéházban cserélnek eszmét a jövõrõl.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Az 1880-as évek

1883 májusában, amikor lajstromba vették az Unicum néven forgalmazott gyomorkeserû likõrt, gömbölyû üvegben, rajta fehér alapon piros kereszttel a Nemzeti Színházban premier volt, bemutatták Madách mûvét Az ember tragédiáját.

Zwack József az 1885-ös Budapesti Országos Általános kiállítás egyik zsûritagja a rendezvényre bizonyára konflison érkezett, de a világsajtót már bejárta, hogy egy negyvenegy esztendõs tehetséges mérnök, bizonyos Karl Benz megalkotta az elsõ gépkocsit, igaz a „tökéletlen” zajos példánynak még eggyel kevesebb kereke volt, mint a megszokott, biztonságos bérkocsiknak.

A kiállítás katalógusában már azt olvashatjuk, hogy a 22 munkást foglalkoztató gyár 20-30 ezer forint értékû különféle likõrt, szilvóriumot, konyakot szállított Ausztriába, Franciaországba, Oroszországba, sõt Amerikába is. Az utóbbit akár egy korszerû fényképezõgép is megörökíthette volna, az Újvilágban, hiszen éppen ebben az esztendõben készítette el egy Eastman nevû úr azt a kamerát, amellyel már amatõr fotósok is képessé váltak arra, hogy megörökítsék a számukra fontos pillanatokat...

Az 1890-es évek

A Zwack családnak igenis volt vonzalma a technika újdonságai iránt. Az irattár õrzi a dokumentumok, amelyben a Zwack cég hivatalosan bejelenti, hogy egy „Freisler féle felvonót szándékozik telephelyén felállítani a pincehelyiségek és a földszint összekötésére.” Ekkoriban az 1892-es esztendõt mutatja a naptár, s a gyár beköltözik jelenlegi Soroksári úti székhelyére.

1894-ben az ország már a milleniumi ünnepségek elõkészületeivel foglalkozik, Kossuth halálhíre érkezik a turini önkéntes számüzetésbõl – a Zwack archívum ekkorról õrzi az elsõ olyan likõrös címkét, amelyen az Unicum ma is ismert zöld palackja látható.

1895-ben, a nagy ünnepségek küszöbén a Zwack József és Társa, Budapest megszerzi a kiegyezés óta egyre divatosabb és rangosabb „császári és királyi udvari szállítói” címet.

A századforduló után

1905 és 1909 között jelent meg a Zwack Unicum mai napig legismertebb plakátja, a Vizesember.

Hogy 1914-ben, alig három hónappal a szarajevói merénylet után, a fiatal Herrmann Anti, apjának nagyságos Dr. Herrmann Antal egyetemi tanár úrnak, miért éppen ilyen képes levelezõlapon írt Pozsonyból a Krisztina körútra, nem tudjuk.

De látható, hogy a világháború ütközetében sebet kapott, kimerült magyar katonát ápoló vöröskeresztes nõvér hûsítõ kendõje mellett ott vár szinte elsõsegélyként az Unicum palackja is.

„Mire a levelek lehullnak, vége a háborúnak…” idézzük fel Vilmos császár elhíresült tévedését. Elmúlt az õsz, a tavasz is közelgett, de a 94 éves Zwack József hiába várta, hogy beteljesedjék a császár ígérete. Pedig, 1914-ben amikor Ferdinánd halálának hírével vitték szét a rikkancsok a lapok különkiadásait még hihetetlen munkakedvvel dolgozott. „Sajátkezûleg írt alá akár 400 levelet és például a 246-ik intõ levélnél észrevette, hogy a megintett fél már két nap elõtt fizetett.”

Ahonnan mindezt felidézzük a Magyar Ipar 1915 február 28-i száma, amely nekrológban emlékezve tudatja a szomorú hírt, hogy a szakma generálisa, mert így nevezték az öreg Zwack Józsefet, 94 esztendõsen távozott az élõk sorából.

1930-as évek

Amerikában bejött az alkoholtilalom, s így a társaságnak komoly exportkapacitásai maradtak kitöltetlenül. Ekkor alakították meg a Zwack Glória céget villanyégõk és neonreklámok gyártására. Képünkön még az ellenkezõ irányú forgalomban, de ott van Benz találmányának kései utóda. Sofõrje talán éppen az Unicum fényreklámjára tekint, a harmincas évek Oktogonján. S lehet, hogy moziba igyekszik, ahol a film elõtt láthatja a Szerencsés flottást, az Unicum elsõ reklám rajzfilmjét, amelynek generációkkal késöbbi rokonát Keserû Henryt, ma a televízióban láthatjuk.

1944

1944-ben, miközben a szövetséges csapatok már partra szálltak Normandiában, a gyárat bombatalálat érte, de „a destillatio gépei csodával határos módon intactak maradtak” és a háború végén folytatódhatott az Unicum gyártása.

A II. világháború után

1946-ban az új forint megjelenését a Ludas Matyi címû szatirikus hetilap címlapján az akkori miniszterelnökkel Nagy Ferenccel, mint vizesemberrel köszöntötte, az Unicum helyén ezúttal az új forint hullámzott a habokban.

1948-ban, abban az évben, amikor sportolóink a londoni olimpián jeleskedtek, a gyárat államosították és a család menekülni kényszerült. Az eredeti recepttel a zsebében Zwack János olajoshordóval letakart vadászszéken ülve, egy orosz katonai teherautó platóján érkezett a négy hatalom által szektorokra osztott Bécsbe.

Az állami monopólium egy Zwack Béla által átadott hamis recept alapján tovább gyártotta az Unicumot és exportálta a távoli Amerikába, ahol a Zwack család otthonra talált.
1958-ban a Zwack János által a magyar állam ellen indított perben az amerikai bíróság elmarasztaló döntést hozott. S míg Brüsszelben az Atomium tövében, a világkiállításon a magyar likõrmonopólium is szerepelt termékeivel, véglegessé vált, hogy sem Zwack sem Unicum néven nem exportálhatnak többé a nyugati világba. De ezt a döntést Zwack János, Péter édesapja sajnos már nem érhette meg.

1970-ben a Beatles együttes feloszlásának évében Zwack Péter visszatért Európába és Olaszországban átvette a Zwack Unicum gyártásának és forgalmazásának felügyeletét.

Ismét Magyarországon

1989-ben az eredeti Unicum visszatért Magyarországra, aznap, amikor bejelentették a Zwack Unicum Budapest Kft. megalakulását, George Bush amerikai elnök volt a fõváros vendége. A vállalat 1991 elején megkezdte az eredeti likõr forgalmazását.

1993-ban kevesebb mint egy évvel azután, hogy megalakult a Zwack Unicum Részvénytársaság, részvényei megjelentek a tõzsdén. Részvényeseink a lapokból értesülhettek arról, hogy Spielberg elkészítette a Schindler listája címû filmjét és Oscar díjat kapott.

1999-ben népes vendégsereg ünnepelte az Unicum hazatérésének 10 évfordulóját.

2004-ben, Európai Uniós csatlakozásunk évében, néhány nappal azelõtt, hogy az Unicum Kupákon is rendre sikeres magyar vízilabda válogatott elnyerte történetének nyolcadik olimpiai aranyérmét Athénban, Budapesten megjelent az Unicum Next, a következõ generáció itala, amelynek készítésében már Zwack Izabella és Sándor a következõ generáció képviselõi is közremûködtek. A likõr, amelyben a citrusos ízek kerültek elõtérbe, azóta sokak kedvence lett.

Zwack Unicum