2024.03.29. - Auguszta

Néhány érdekesség a koktélokról

Néhány érdekesség a koktélokról
Számos legenda létezik a koktél szó eredetérõl. Az egyik történet szerint Dr. Johnson egyszer egy italt készített barátja, Boswell részére. Borhoz gint kevert, és ezt mondta: "Ha bort szesszel keverünk, akkor egy csodás alkoholt, egy igazi koktélt ízlelhetünk meg." Az italokról is számos érdekes történetet hallhatunk. A martinit, amely nem más, mint gin és egy kis vermut keveréke, az 1880as években a kaliforniai Martinezben találták fel. A Bloody Mary-t, amely ginbõl és paradicsomlébõl készül, az 1930-as években keverték elõször, Harry New York bárjában, Párizsban. Késõbb 1948-ban acapulcói házában rendezett partikon Margarita Samas tekilát, cointreau-t és limeot kevert.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ezt a koktélt késõbb róla nevezték el. Azt azonban, hogy mirõl nevezték el a "lassú és kényelmes csavar" nevû koktélt, mindenki képzelõerejére van bízva. Koktélok készítési fogásokat ellesni olyan élvezetes, mint a koktél mixelés és maga az ital elfogyasztása.

Koktélhuligánok.hu

A kedvenc ital épp annyit elárul egy férfirõl vagy egy nõrõl mint az öltözéke vagy az autója. Ha valaki az italok világában jártas sok mindenre következtethet arról, hogy a vele szemben helyet foglaló úr vagy éppen hölgy milyen italt fogyaszt. A férfiak mellett a nõk sem vetik meg az alkoholt, ízét azonban nem szeretik. Aranyszabály, hogy néhány erõs koktél nagyobb hatást fejt ki, mint sok gyenge. „Három koktél után az asztal alatt vagyok, négy után a házigazda alatt” – Dorothy Parker A röviditalokat alapvetõen kétféle módon lehet fogyasztani. Az elsõ a klasszikus Clint Eastwood-féle módszer: „straight, no bullshit”, azaz tisztán, mindenféle hígítás és keverés nélkül. A második a kifinomultabb, de több csapdát magában rejtõ út: a koktélok megfelelõ módon való elkészítése és elfogyasztása. Basis, modifier, flavouring part – ez a triász õsidõk óta a mixerek szentháromsága. A világ szinte összes koktéljának gerincét egyetlen – általában magas alkoholtartalmú – ital, a basis adja. A hét legfontosabb ilyen alap a gin, vodka, whisky (mely italtól függõen lehet skót whisky vagy amerikai whiskey), rum, konyak, tequila és a pezsgõ. A modifier – gyakran valamilyen gyümölcslé, ásványvíz, tonik, kóla– az alapot édes, gyümölcsös vagy száraz irányban befolyásolja, míg a flavouring part a koktél koronája, mely az utolsó csiszolást adja meg a nemes italnak. Flavouring lehet narancslikõr (pl. Cointreau), sherry, Campari, kávélikõr, Chartreuse, cseresznyés likõr (pl. Maraschino), Angostura, grenadin, Tabasco, só, bors, Worchestershire Sauce stb. A bárnyelvezet lexikonja: Mint minden szakma a bármixereké is saját nyelvet használ. Az alábbiakban néhány kulcsszó olvasható laikus nyelvre lefordítva. Built in glas: azt jelent, hogy az italt a vendégpohárban készítették. Cobblerek: olyan hosszúitalok, amelyek mindig gyümölcsöt tartalmaznak, és általában pezsgõvel, vagy szódával töltik ezeket fel. Coolerek: szomjoltó, enyhén édes hosszúitalok, amelyek az alkohol mellett mindig Ginger- ale-t tartalmaznak, mint feltöltõ italt. Crusták: frissítõ hosszúitalok, melyeket cukrozott szélû poharakban szolgálnak fel. Egg-Nogok: mindig tejet és tojássárgáját tartalmaznak. Fancy- Drinkek: fantáziaitalok, egyetlen feltétel, hogy maximálisan 6 cl alkoholt tartalmazhatnak. Fixek: nagyon nagy alkoholtartalmú hosszúitalok, melyeket kis tört jéggel töltött tumblerekben tálalnak. Pick-me-up: általában erõsen fûszerezettek, szívesen adják macskajaj ellen. Pl: Bloody Mary Swizzlek: trópikus hosszúitalok Rickeyek: Hosszúitalok limettából, cukorszirupból, alkoholból és szódából.