2024.03.29. - Auguszta

Mi is az a Martini?

Mi is az a Martini?
Egy koktél neve? Vagy éppen egy ital, sõt esetleg egy italcsalád neve? Talán, egy cég neve? A válasz igen egyszerû: mindegyikre igen. Valóban a Martini ezt mind jelenti. De mindezek mellett, elsõsorban a könnyed, felszabadult, de mégis elegáns és kifinomult mediterrán érzést, életstílust jelképezi. Ha egy bárban vagy étteremben Martinit rendelünk, különbözõ dolgokat kaphatunk. Mindenképpen ital lesz persze, de Amerikában koktél, Európában inkább vermut. Mindkettõ jogos, hiszen a tengerentúlon a Martini elsõsorban koktélként ismert, mely eredetileg gin és vermut jeges keveréke volt olajbogyóval megbolondítva.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

A vermut természetesen lehet benne Martini is, és valóban sokszor az is. Tény, hogy a Martini az italvilág egyik legismertebb neve, és egyben a világ legnagyobb, legismertebb vermutgyártója, márkája. Hazájában, Európában pedig úgy természetes, hogy vermutként ismerik, hiszen a vermut nem más, mint fûszerezett bor, mely már az ókorban – akkor még „vinum Hippocratum” néven – híres volt gyógyító, frissítõ hatásáról.

A vermut készítésének legfontosabb alapanyaga a fehérbor, mely általában semleges ízû, és így a hozzáadott fûszerek tulajdonságai jobban érvényesülnek. A vermutokhoz átlagosan 60-80 féle gyógy- és fûszernövényt kevernek, melyek között legfontosabb az ürömfû. Ez utóbbi adja egyúttal a vermut nevét is. A receptek pontos összetétele és azok aránya azonban vermutfajtánként változik, és szigorúan õrzött, adatok. A Martini vermutok titkai immár egy évszázada a gróf Rossi di Montelera család birtokában vannak.

A mai Martini cég elõdje, a vermut-ipar virágzó korszakában, az 1840-es években jött létre, mely késõbb „Martini, Sola & Cia” név alatt mûködött tovább, majd Martini & Rossi néven vált világhírûvé. 1865-tõl vermutjai már nemzetközi megmérettetéseken is rangos díjakat nyertek, mégpedig sorozatban annyit, hogy képük a címkékre fel sem fért. Hivatalos szállítói lettek a bajor, az olasz, a spanyol, a portugál, és az angol királyi háznak valamint a japán császári udvarnak is. A ma is érvényes, világszerte ismert vörös Martini logót, az 1920-as években vezették be, mely azóta is büszkén hirdeti a megalkuvás nélküli könnyed eleganciát.

De a vermutot és a Martinit nemcsak a történelme, hagyományai, és nagy népszerûsége miatt szerethetjük. Egyszerûen az íze miatt is, hiszen kellemesen fanyar, kissé kesernyés, illetve édes-keserû italcsalád.

A harmonikus aromájú, legfanyarabb Martini Extra Dry változatot például hagyományosan olíva bogyóval, az édeskés, kissé vaníliás Martini Bianco-t citromszelettel, a legintenzívebb ízû, édes-keserû Martini Rosso-t pedig narancs szelettel isszák szerte a világon. A tradicionális fogyasztás mellett nem kevésbé fontos, hogy a vermutok finom aromái rendkívül jól illeszkednek szinte bármilyen más italhoz, üdítõhöz, gyümölcsléhez, így hatalmas a választék az elmúlt évszázadok során velük készült klasszikus koktélokból és long drink-ekbõl. De a másfél évszázados – és ebben a kategóriában folyamatosan (nyilván nem véletlenül) világelsõ – Martini cég italaival érdemes további – és egyre több – frissen megjelent, divatos új italkompozíciót is kipróbálni, hiszen a bartenderek fantáziája és a vendégek kíváncsisága szinte korlátlan...

Koktélok Vermuttal

A vermut szó eredetét Németországban kell keresnünk, hiszen a német nyelvben a wermut annyit tesz: üröm, ürömfû, amely a fenti italkategória fontos alapanyaga is egyben. A vermutok - leegyszerûsítve a kérdést – tulajdonképpen különféle növényi részekkel ízesített és alkohollal erõsített borok. Az alapgondolat - a borok fûszerezése több ezer esztendõs múltra tekint vissza, de a vermut kifejlesztése a tizennyolcadik századig váratott magára. A német hagyományhoz ragaszkodva a névadó ürömfû használata elsõsorban a növény (artemisia absinthium) virágára vonatkozik a vermut készítésekor, ellentétben a híres-hírhedt abszinttal, ahol ugyanezen növény leveleit használják fel az ital gyártásánál. A növényi részek jótékony hatását ismerve és kihasználva elsõsorban az ital orvosság jellege vált nyilvánvalóvá. A felfedezés ténye törvényszerûen eljutott Itáliába- és a Dél-Francia részekre, ahol a helyi borászok és kereskedõk a recepteket továbbfejlesztették, és napjainkra világsikerre vitték. Ennek a sikernek az egyik sarokköve a szigorúan õrzött titkos recept, amely generációk alatt érte el az egyes márkákra jellemzõ sajátságos ízvilágot. Az olaszokat az elsõ idõkben a Cinzano és Carpano márkák képviselték majd a napjainkra szinte önálló kategóriaként mûködõ Martini vált világhírûvé. A különbség a fenti italok között természetesen az alapbor fajtája és kezelése, illetve fûszerezéshez használt izgalmas növényi alkotók közt található, amelyek összességében igen befolyásolják majd az elkészült ital jellegét és felhasználhatóságát.

Miért macerálják a vermutot?

A kifejezést a mindennapokban teljesen más vonatkozásban szoktuk használni, de a szesziparban járatos olvasóink tudják, hogy a növényi részek alkoholos italban történõ áztatását, kivonatolását jelenti. Az alkoholos ital pedig az általában helyi alapbor és finomszesz vagy valamilyen nemes párlat elegyét jelenti. Az elsõ recepteknél elõszeretettel használtak édesítést is, hogy így tegyék vonzóbbá az italkreációt, de a koktélos berkekben inkább a száraz, édesítés nélküli változatok hódítanak.

Milyen a francia vermut?

Hazánkba tudomásunk szerint nemigen kapható, de szakmailag igen fontos változata a vermutoknak a francia változata, melyet a legismertebb Noilly Prat márka képvisel a leginkább. A Marseille környékén készülõ italkülönlegesség egyedi jellege az alapbor hosszantartó hordós érlelésének-, majd a kész ital kültéri hordós pihentetésének köszönhetõen sajátságos markáns jegyekkel ír.

Melyek a legismertebb vermutfajták?

A legtradicionálisabb a Rosso – a vörös változat mely édes és erõsen fûszeres
A legférfiasabb és a koktélokhoz leginkább ajánlható a Dry vagy Extra Dry – amely fehér és kellemesen száraz, fûszeres jellegû A legbehízelgõbb (fõleg hölgyeknek ajánlható) pedig a Bianco – a fehér és édes változat.

Meddig áll el a felbontott vermut?

Eme kérdés inkább elméleti jellegû, hiszen megannyi alkalom található az ital kultúrált fogyasztására. Az édesített változatok hûtõben akár egy évig is eltarthatóak, míg a száraz, fehér változat fél évig bírja hûtõszekrény bezártságát.